Ceny paliw w Anglii

Ceny paliw w Anglii

Ceny 0 Comment 145

Ceny paliw w Wielkiej Brytanii należą od lat do najwyższych w Europie. Obok Norwegów i Włochów mieszkańcy Anglii muszą wydawać najwięcej na tankowanie swoich samochodów. Mimo, że ceny ropy naftowej od miesięcy sukcesywnie spadają w dół (ze 125 USD aż do poziomu około 35 dolarów za baryłkę) to cena litra oleju napędowego na brytyjskich stacjach to koszt ponad 1 funta (£ 1, 1 około 5, 65 zł). To podium jeśli chodzi o cenę diesla wśród wszystkich europejskich krajów. Średnio o 1 pensa więcej trzeba wydać na litr benzyny. Na szczęście dla Brytyjczyków w tej kategorii klasyfikują się poza pierwszą piątką. W cenie paliwa (benzyny) na brytyjskich stacjach aż 60 % to koszty podatków i akcyzy. W przypadku oleju napędowego udział daniny na rzecz państwa to 58%.

horror 1, 5 funta!

4 lata temu, kiedy ceny paliw sięgały najwyższego poziomu ( ponad 1, 5 funta) domagano się obniżenia podatków nałożonych na paliwa w Wielkiej Brytanii. Jako argument podawano, że wysokie ceny paliw negatywnie wpływają na gospodarkę, a obniżenie danin na paliwa i zmniejszenie ceny podziałają stymulująco i będzie skutkował wzrostem ekonomicznym wzrostem. Na szczęście dla mieszkańców Wysp ceny ropy naftowej w kolejnych latach mocno spadły, co w efekcie spowodowało spadek cen paliw do obecnego poziomu.

Cennik paliw

Obecne ceny obu najpopularniejszych paliw w Anglii kształtują się na podobnm poziomie. Średnio za litr paliwa bezołowiowego na stacjach w Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić 1, 02 GBP (5, 65 PLN). Na olej napędowy natomiast trzeba wydać 1, 01 GBP, czyli 5, 59 zł. O około 25% taniej mogą napełniać swoje baki kierowcy, którzy posiadają instalację gazową w swoich samochodach. Aktualna cena LPG to 75 pensów (4, 14 zł). Jazda na autogazie po Anglii nie jest tak opłacalne jak na kontynencie, jednak stanowi tańszą alternatywę.

Czy na pewno tak drogo?

Porównując ceny paliw w Anglii z innymi państwami Europy niewątpliwie nasuwa się wniosek, że jest drogo. Dla Polaków mieszkających w kraju i operujących złotówkami wydatek 5, 60 – 5, 70 zł za litr paliwa w porównaniu z ceną poniżej 4 zł to zdecydowanie dużo.
Jednakże biorąc zarobki jako podstawę porównania to otrzymujemy inne wnioski. W Polsce najniższa pensja (najniższa krajowa) od tego roku to 1850 zł brutto. Pracując na w Anglii można zarobić najmniej 6, 5 funta za godzinę pracy, co daje zarobek na poziomie 1776 GPB. Przy założeniu, że aktualnie cena ON na stacjach benzynowych nad Wisłą to 3, 7 zł/l, a Pb 95 to 3, 95 zł/ l za wynagrodzenie podstawowe statystyczny Kowalski może sobie zatankować swój 15 letni samochód 500 litrami oleju napędowego w miesiącu. W przypadku benzyniaka, jeśli wyda całą wypłatę na Pb 95 to kupi 468 litrów paliwa. Ten sam Kowalski pracując w Anglii za minimalna stawkę będzie mógł kupić do swojego auta ponad 1610 litrów benzyny lub oleju napędowego. Przed stwierdzeniem czy paliwo w danym kraju jest tanie, czy drogie warto jednoznacznie ustalić punkt odniesienia.

Author

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top