Kierowca zawodowy, kto może nim zostać

Kierowca zawodowy, kto może nim zostać

Kierowca 0 Comment 123

Z pewnością praca kierowcy zawodowego w dużej mierze dotyczy się przede wszystkim tych osób, które lubią się przemieszczać przy użyciu ,,czterech kółek” a także odnajdywać nowe miejsca. Pomimo tego iż zawód kierowcy kojarzony jest głównie z mężczyznami to co raz częściej można spotkać na tym stanowisku kobietę. Jak tak właściwie pozostać zawodowym kierowcą. Należy przeczytać poniższy artykuł aby dowiedzieć się o najważniejszych informacjach.

Każdy kandydat jest w obowiązku posiadania: (dane są związane z osobami, które swoje prawo jazdy kat. C bądź C+E otrzymały dla siebie po dniu 10 września 2009r.)

-Ukończone 18lat ale jednak najbardziej optymalny wiek to 21 lat. 18letni kandydat zobowiązany będzie do tego aby przejść jeszcze dłuższe szkolenie na to aby zdobyć uprawnienia kierowcy zawodowego

-Mieć dokument prawo jazdy o kategorii B.

-Posiadać wszystkie uprawnienia służące do kierowania autami(większych gabarytów) a to chodzi o prawo jazdy kategorii C, C1 bądź C1+E albo C+E. Te wszystkie kategorie prawa jazdy dotyczą się w szczególności uprawnień kierowcy a mianowicie, kat. C umożliwia kierowanie pojazdem samochodowym z dopuszczalną masą całkowitą, która nie przekracza 3,5(wyjątek to autobus, ciągnik rolniczy albo pojazd wielkobieżny), kat. C+E to uprawnienia do prowadzania pojazdów zawartych w powyższej kategorii ale do tego również dochodzi przyczepa z ciągnikiem rolniczym, kat. C1 dają możliwość do kierowania pojazdem samochodowym, która dopuszczalna masa całkowita przekracza masę 3,5 t a zarazem nie wykracza masy 7,5t (wyjątek to oczywiście autobus, ciągnik rolniczy bądź pojazd wolnobieżny), ostatnia kat. C1+E umożliwia kierowanie zespołów pojazdów gdzie dopuszczalna masa całkowita nie przekroczy 12t, gdzie jest pojazd ciągnący określony w kategorii C1 a także przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekroczy masy własnej pojazdu(który ciągnie), ciągnik rolniczy z jedną przyczepą(bądź przyczepami).

-Do tego aby wykonywać pracę jako kierowca zawodowy dokonujący przewóz towarowy warto skończyć właściwie szkolenia. To tutaj one są czasem z większą różnicą trwania. Te dłuższe szkolenia to z pewnością klasyfikacja wstępna a te krótsze dotyczą się także wstępnej kwalifikacji ale przyśpieszonej. Dzielenie tego związane jest z poszczególnym wiekiem i kategorii mającego prawo jazdy. Tutaj osoba w wieku 18lat mająca prawo jazdy kat. C lub C+E winna jest skończyć szkolenie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu kwalifikacji wstępnej a natomiast 21letnia osoba z prawem jazdy kat. C, C1, C+E bądź C1+E zobowiązana jest do uzyskania kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej.

-Dodatkowo konieczne jest to aby przejść właściwe badania do tego aby sprawdzić to iż nie ma przeciwskazań psychologicznych w pracy kierowcy na stanowisku kierowcy a także badania określające ogólny stan zdrowia. Kierowca do wyznaczonego wieku 60 lat powinien odbywać badania lekarskie na okresie co 5 lat w terminie odpowiednim w przypadku ukończenia szkolenia okresowego.

Author

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top