Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych – ZMDP

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych – ZMDP

Informacyjnie 0 Comment 74

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych

Jedną z najbardziej rozwiniętych części przemysłu transportowego jest w Polsce transport samochodowy. W krajach Unii Europejskiej to prawie 50% pracy przewozowej, która jest wykonywana. Transport samochodowy może obejmować transport zarobkowy, prowadzony na potrzeby własne (niezarobkowy), krajowy, a także międzynarodowy. Historia transportu rozpoczyna się w VI w. p.n.e., kiedy w Grecji i Persji zbudowano pierwsze fragmenty dróg, które posiadały powierzchnię twardą. Jedną z najważniejszych stowarzyszeń, która koncentruje podmioty związane z transportem drogowym, jest Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Najważniejsze informacje o ZMPD oraz jego historia

Zrzeszenie Międzynarodowe Przewoźników Drogowych zostało założone w 1957 roku i koncentruje ponad 5 tysięcy różnych przewoźników, którzy biorą udział w międzynarodowym transporcie drogowym. Jego podstawowym celem jest udzielanie informacji członkom stowarzyszenia, pomaganie im oraz reprezentowanie interesów wobec najważniejszych organów. Jest to zrzeszenie, które udziela pomocy każdemu kierowcy, zwłaszcza w nagłych wypadkach, które zdarzają się na trasie lub podczas przekraczania granicy. Jego działania obejmują także współpracę z zagranicznymi stowarzyszeniami z tej branży. ZMPD należy do Międzynarodowej Unii Transportu drogowego, a swoją siedzibę ma w Genewie. Ciekawą informacją może być fakt, iż 9 grudnia 2009 ZMPD wygrało ogólnoeuropejski konkurs Komisji Europejskiej związanej z Europejską Kartą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o nazwie EXCELLENCE IN ROAD SAFETY.

Dodatkowa działalność ZMPD

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce działa szeroko w zakresie szkoleń. Posiada samodzielne centrum szkoleń, jest organizatorem wielu kursów i wykładów dotyczących norm prawnych oraz dyrektyw Unii Europejskiej związanych z branżą transportową. ZMPD zapewnia dostęp do bieżących informacji o wymaganiach służb drogowych, celnych oraz granicznych kilkudziesięciu krajów, a także wiadomości związanych z ograniczeniami ruchu, opłatami oraz czasem pracy zawodowych kierowców. Pracownicy ZMPD zapewniają, że nieustannie dążą do ulepszania polskiego ustawodawstwa. Sporym sukcesem w tym zakresie jest uchwalenie ustawy antykryzysowej dedykowanej transportowi drogowemu.

Dystrybucja karnetów TIR

ZMPD zajmuje się wydawaniem karnetów TIR, co owocuje wręczaniem około 25 tysięcy karnetów rocznie. Jedynie ZMPD ma prawo wydawać te karnety. Warto pamiętać, że jest to jedno z najważniejszych zrzeszeń poręczających w krajach Unii Europejskiej. Jeżeli jesteś przewoźnikiem mającym prawo do transportów międzynarodowych, w każdej chwili możesz skorzystać z procedury TIR, która gwarantuje bezpieczną formę przewozów. Zaletą posiadania karnetu jest przede wszystkim perspektywa transportu towarów do ponad 50 krajów Europy, a także niektórych państw poza Europą. Sporym atutem jest również uproszczenie formalności, gdyż karnet TIR jest jednocześnie dokumentem gwarancyjnym.

Author

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.

Search

Back to Top